Na stronie www.bankier.pl ukazał się felieton red. Michała Kisiela dot. ostatniej decyzji EBC w sprawie dostępu niebankowych dostawców usług płatniczych do systemów płatności. Zachęcamy do jego lektury.
Poniżej prezentujemy fragment komentarza PONIP:
„Na rynku usług płatniczych panuje dzisiaj pewna nierównowaga wynikająca z różnych statusów poszczególnych jego uczestników. Mowa tu o zróżnicowanej sytuacji prawnej banków i instytucji płatniczych. Przejawia się to m.in. w tym, że niebankowe instytucje płatnicze nie miały do tej pory dostępu do istotnych systemów płatności, w których banki uczestniczą od wielu lat (podkr. redakcji). Przekłada się to na brak możliwości zaoferowania klientom produktów analogicznych do znanych już produktów bankowych.
Projektowane i wdrażane obecnie akty prawne w obszarze usług płatniczych, w pracy nad którymi aktywnie włączona jest Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności (PONIP), mają na celu zmniejszenie pewnej nierównowagi w tym zakresie. Ma to się odbyć za pomocą wprowadzenia mechanizmów dostępu bezpośredniego do wskazanych systemów płatności.
Kwestią problematyczną i będącą pod stałym „nadzorem” PONIP jest kwestia kryteriów dostępu do wskazanych systemów płatności. Dzisiaj kwestia kryteriów może budzić uzasadnione wątpliwości i dlatego PONIP apeluje, aby miały one możliwie jak najbardziej obiektywny charakter i podlegały weryfikacji (w określonych sytuacjach) ze strony odpowiednich instytucji oraz organów. Wprowadzenie takiej obiektywizacji, przy jednoczesnym uwzględnieniu profilu ryzyka danej instytucji, pozwoli na zwiększenie możliwości prowadzenia bardziej innowacyjnych i korzystnych dla klientów modeli biznesowych.
Inną kwestią pozostaje brak możliwości przechowywania środków klientów na rachunkach prowadzonych przez bank centralny.
Taki kierunek został przyjęty decyzją EBC dotyczącej banków centralnych, których walutą jest EUR. Należy się jednak liczyć z tym, że wnioski płynące z tej opinii zostaną rozciągnięte na inne banki centralne, co według PONIP z pewnością odbyłoby się ze szkodą dla rynku niebankowych dostawców płatności, którzy zobowiązani są do ochrony środków przyjętych w ramach świadczonych usług płatniczych.
Pozostała cześć znajduje się pod linkiem. Zachęcamy do lektury felietonu Michal Kisiel